... to już 780 lat Naroka

1234 r. – 2014 r.  …

                                                       … to już 780 lat Naroka                         

Dożynki są uroczystym zwieńczeniem żniw, podsumowaniem całorocznego trudu rolnika i zajmują szczególne miejsce w tradycji oraz historii Naroka. To wielkie gospodarskie święto od zawsze jednoczyło wszystkich: gospodarzy, robotników rolnych, mieszkańców dworów. Również dzisiaj podczas przygotowań jednoczy się i mobilizuje do pracy cała wieś, ponieważ dożynki są świętem nas wszystkich, bo wszyscy korzystamy z płodów ziemi.

            W tym roku podziękowanie za zebrane plony połączone było z jubileuszem 780 – lecia istnienia Naroka. Uroczyste świętowanie rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. św. Floriana. Następną częścią obchodów dożynkowych był barwny i liczny korowód, podczas którego Wójt Gminy Pan Marek Leja wraz z ks. prob. Witoldem Walusiakiem odsłonili tablicę upamiętniającą jubileusz.

            Po przybyciu na boisko wszyscy mieszkańcy Naroka, jak i licznie przybyli goście mogli przenieść się w czasy świetności naszego pałacu, którego namiastką była scenografia. Po salonie oraz sali rycerskiej przechadzali się dworzanie oraz damy dworu w stylowych sukniach. Pierwsza część programu artystycznego była o tematyce dworskiej, w którą wprowadzili nas podopieczni Publicznego Przedszkola z programem Dworzanie - Naroczanie, miejscowa młodzież i ich taniec prosto z komnat pałacowych oraz turniej rycerski, podczas którego król Zdzisław I pasował rycerzy, którzy zmierzyli się ze sobą w walce na miecze, a także mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku do dzika.

            Nieodłącznym elementem historii naszej miejscowości są owiane tajemnicą liczne legendy, o których przypomnieli nam uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej, a tym samym wprowadzili nas w kolejną, śląską część programu i zarazem przenieśli nasz wzrok z komnat pałacowych przed śląską chatę. W tej scenerii mogliśmy zobaczyć gospodynie podczas darcia pierza i konkursu lepienia klusek śląskich na czas, tradycyjny śląski taniec wykonany przez młodzież oraz sprawdzić swoje siły w konkursie znajomości gwary śląskiej.

Zadaniem ostatniej części artystycznej było ukazanie tradycji i zwyczajów obchodzonych w naszej wsi w ciągu całego roku kalendarzowego począwszy od wodzenia niedźwiedzia poprzez dzień kobiet, kołatki, polter abend, plecienie korony żniwnej aż po święto Marcina.

Całość zwieńczyła zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.

Sołtys i Rada Sołecka serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. 

 

 

 

 

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 18-09-2014 11:45
Przewiń do góry