Parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Prądach

Ks.Proboszcz Krzysztof Wójtowicz

Kościół filialny należący do parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, w Wawelnie, w Dekanacie Prószków, w Diecezji Opolskiej.

Kościół w Prądach w źródłach pisanych wzmiankowany jest po raz pierwszy w 1447 roku. Według historyków, parafia w miejscowości tej, powstała na przełomie XIII i XIV wieku, świadczy o tym specyficzne patrocinium (wezwanie) św. Jadwigi Śląskiej, zatem pierwszy drewniany kościół w Prądach powstał zapewne w okresie nieco wcześniejszym.

Sama miejscowość Prądy w zachowanych dokumentach historycznych jest uchwytna jako wieś rycerska dopiero w roku 1328.

Na przestrzeni wieków losy kościoła podlegały znacznym zmianom. Urbarz niemodliński z roku 1581 podaje, że kościół w Prądach jest światynią filialną, a posługę pełni tam pleban parafii parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemodlinie. Z kolei wykaz kościołów diecezji wrocławskiej z 1667 roku, wymienia kościół w Prądach znowu jako świątynię parafialną; w tym okresie parafia w Prądach obejmuje swym zasięgiem także kościół w Tułowicach, gdzie parafia zanikła w okresie reformacji. Samodzielna parafia w tej miejscowości funkcjonuje jeszcze w 1783roku, źródło pod tą datą potwierdza istnienie w Prądach kościoła oraz plebanii.

Obecny kościół zbudowano w latach 1828-1831. W tym okresie kościół w Prądach funkcjonował już jako filia parafii w Tułowicach. Stan ten utrzymywał się do roku 1945 kiedy to został przyłączony do parafii w Wawelnie.

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 03-09-2014 08:12
Przewiń do góry