Wizyta delegacji z Lengede

Trzy dni gościliśmy w Gminie Dąbrowa przedstawicieli władz gminy z Dolnej Saksoni, Lengede. Współpracę partnerską z niemiecką gminą, położoną w powiecie Peine rozpoczęliśmy w 2005 roku. 1 kwietnia 2006 roku podpisana została umowa partnerska oraz Akt Partnerstwa. Ogromną rolę w nawiązaniu kontaktów między gminami Dąbrowa i Lengede odegrał Starosta Opolski, Henryk Lakwa.

Gości z Lengede gościliśmy już kilka razy. Tym razem wśród ośmioosobowej delegacji był Hans-Hermann Baas – Burmistrz Lengede, Hans Grünhagen – drugi zastępca Burmistrza, jeden przedstawiciel z Urzędu oraz pięciu radnych.

W piątkowy wieczór (27 czerwca), podczas kolacji z Radą Gminy Dąbrowa, omówiono dotychczasową współpracę obu gmin oraz plany na przyszłość, m.in. przyszłoroczne obchody 40-lecia istnienia Gminy Dąbrowa (październik 2015 roku) oraz rewizytę w roku 2016 podczas jubileuszu 10-lecia współpracy obu gmin. 

W sobotę goście, w towarzystwie Wójta Gminy Dąbrowa – Marka Lei oraz zastępcy Erwina Marsolka, odwiedzili przede wszystkim obiekty sportowe powstałe w ostatnich 3 latach (od ostatniej wizyty), w tym: boisko wielofunkcyjne w Sławicach wybudowane w ramach Leadera ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, kompleks boisk Orlik w Chróścinie oraz halę sportową w Dąbrowie wybudowane z funduszu rozwoju kultury fizycznej przy dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Po południu wszyscy wzięli udział w uroczystości 80-lecia istnienia OSP Sławice i festynie zorganizowanym z tej okazji.

Słoneczną niedzielę delegacja w towarzystwie Marii Sikory – Przewodniczącej Rady ds. Promocji oraz Katarzyny Gołębiowskiej-Jarek – Inspektora ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych i promocji gminy, wspólnie spędziła na lekcji historii, zwiedzając najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w Krakowie oraz odwiedzając obóz koncentracyjny Auzchwitz  w Oświęcimiu.

 

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 08-07-2014 09:17
Przewiń do góry