Wizyta w Lengede _2013

W dniach 23-27 października 2013r. delegacja z naszej gminy gościła na zaproszenie Burmistrza Hansa – Hermana  Baasa  w Gminie Lengede z którą współpracujemy aktywnie od 2006 roku.

Powodem zaproszenia były uroczyste obchody tragedii górniczej , która miała miejsce przed 50 laty,  kiedy to cudem uratowano grupę górników. „Pół wieku minęło od tej przerażającej tragedii, która jest wciąż żywa w naszych sercach, wiele pytań jeszcze zadajemy i nadal nie wiemy dlaczego!” – artykułował Burmistrz Lengede podkreślając trwające głębokie cierpienie.

24 paździenika 1963 roku w kopalni „ Matilde” w Lengede doszło do wypadku. Dolne poziomy kopalni zostały zalane ogromna ilością wody z pobliskiego wyrobiska. Od świata zostało odciętych 128 górników wykonujących w tym czasie swoją ciężką pracę. Większość z nich została uratowana . Po kilkunastu dniach okazało się jednak , że przeżyła jeszcze jedna grupa górników,  których ceremonia pogrzebowa była już zaplanowana na 4 listopada. Ci górnicy zostaliby skazani na śmierć, gdyby nie wiara i niezłomne próby szukania z nimi kontaktu. Uwaga całego świata skupiła się na wydarzeniu w Lengede. Ostatecznie udało się ich zlokalizować i przy pomocy specjalnie przygotowanej kapsuły wyciągnięto ich na zewnątrz 14 dni po katastrofie.  Przeżyli tylko dlatego, że w korytarzu podziemnym wytworzyła się „bańka powietrzna”. To był cud!  Na podstawie tych faktów w 2003 roku nakręcono film „ Das Wunder von Lengede”, wydano również książkę.  Czterech z pośród uratowanych górników żyje do dziś.

Oprócz naszej polskiej delegacji obecni byli przedstawicieli gmin partnerskich z Werfen (Austria) , Ribemont ( Francja) oraz z Alvesty ( Szwecja).

Wszyscy goście wzięli udział  w spotkaniu ekumenicznym ku pamięci tragicznie zmarłych , ale i za cudem uratowanych górników, złożyli wiązanki kwiatów w miejscu tragedii i obejrzeli film dokumentalny przedstawiający przebieg akcji ratowniczej z przed 50 laty. Wizyta w muzeum górniczym w tym zbiór unikatowych eksponatów zrobiły na zwiedzających niesamowite wrażenie.

Makieta kopalni odzwierciedlająca całe wydarzenie z 1963 roku, kapsuła, którą uratowano górników, odtworzenie rozmów pomiędzy ekipą ratowników a grupą uwięzioną pod ziemią, zdjęcia, filmy zobrazowały siłę tego wydarzenia, emocje tych ludzi i ich rodzin.

Na schodach przed ratuszem czekała na gości niespodzianka - róża wiatrów, która wskazuje kierunki i odległości do gmin  partnerskich. Wkomponowana na trwałe w posadzkę przed głównym wejściem do Urzędu wspaniale oddawała wartość naszego partnerstwa.  Burmistrz Hans-Hermann Baas zakomunikował  naszej gminie, iż  jedna z ulic na nowopowstałym osiedlu w Lengede będzie nosiła nazwę Dabrowakamp. Taki akt z pewnością  odzwierciedlać będzie rangę naszej współpracy.
Program wizyty obejmował również zwiedzanie prywatnego zbioru maszyn parowych,  jednej z największych biogazowni w Niemczech, firmy rodzinnej produkującej sosy i keczupy oraz uczestnictwo w koncercie orkiestr dętych.
W drodze powrotnej nasza delegacja zwiedziła  Marienborn , byłego przejścia granicznego pomiędzy NRD a RFN. 

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 08-07-2014 08:59
Przewiń do góry