Park Dworski w Chróścinie

Lokalna perełka, którą mieszkańcy wybrali najlepszą przestrzenią w województwie opolskim. Park został doceniony również w skali kraju, czego potwierdzeniem jest przyznana nagroda Prezydenta RP (Inicjatywa Sołecka ,,Najlepsza inicjatywa''). XIX wieczny park zyskał nowy wygląd i stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc nie tylko przez mieszkańców, ale także turystów. Część parku została przekazana gminie w 2005 r. przez Skarb Państwa. W 2021 r. gmina stała się właścicielem kolejnej ponad półtora hektarowej części parku, która została nieodpłatnie przekazana przez Powiat Opolski.

Park przeszedł prawdziwa rewolucję. Ludzie z własnej inicjatywy, bezinteresownie w czynie społecznym pracowali wiele godzin. Dzisiaj jest to miejsce, w którym znaleźć można tysiące nowych nasadzeń, odmulono staw hodowlany, zamontowano elementy małej architektury oraz przeprowadzono całkowitą rewitalizację terenu. W parku znajduje się promenada, molo oraz kaskadowe schody prowadzące do stawu.

Wszystkie prace udały się dzięki zaangażowaniu mieszkańców i pozyskiwaniu finansów z różnych źródeł i fundacji - w tym z Programu Odnowy Obszarów Wiejskich.

W trakcie odmulania stawu odkryto nowego mieszkańca Chróściny, podlegającego w Polsce ochronie małża - szczeżuję wielką. Razem z nią żyje tam również najmniejsza ryba z rodziny karpiowatych - różanka. To właśnie od tej nazwy powstała lokalna szkółka wędkarska dla dzieci i młodzieży.
Mieszkańcy natomiast na tym gatunku małży budują promocję miejsca i wykorzystują  je jako bazę do celów edukacyjnych.
Historia małża ma swój ciąg dalszy, ponieważ w 2018 roku zamieszkuje w nowym pawilonie opolskiego ogrodu zoologicznego. Szczeżuja i różanka zostały również uwiecznione na muralu w centrum wsi, wykonanym przez miejscową młodzież.

Opublikował(a): Katarzyna Dworczak
Przewiń do góry