Kościoły - Karczów

Kościół katolicki

Kościół katolicki  w Karczowie wzmiankowany jest po raz pierwszy w dokumencie z 1447r. Na miejscu drewnianej świątyni z 1594r. wybudowano tam w 1906r. obecny kościół w stylu neoromańskim z wieżą.

Z dawnego kościoła zachował się stary dzwon, prawdopodobnie z pierwszej połowy XVI w., marmurowa płyta nagrobna rodu Prószkowskich, obraz świętego Franciszka Ksawerego z XVIII/XIX w. i ludowy obraz Matki Bożej Częstochowskiej z XIX w. Obecna świątynia została poświęcona 6 grudnia 1906r.

Dlatego też zapewne w ołtarzu głównym po obu stronach obrazu przedstawiającego scenę Wniebowzięcia NMP umieszczono figurę grudniowych świętych – św. Barbary i św. Mikołaja.

 

Kościół ewangelicki

Od roku 1520 reformacja pojawiła się w Karczowie i miała ogromny wpływ na mieszkańców. Karczów był wtedy w większości wyznania ewangelickiego.

Do 1594r. ewangelicy odprawiali swoje nabożeństwa w kościele katolickim w Karczowie (w 1840r. kościół ewangelicki otrzymał miejsce w północnej części Karczowa na stworzenie cmentarza ewangelickiego). W późniejszych latach do kościoła tego przyjeżdżali również ewangelicy z Dąbrowy, Naroka, Skarbiszowa i Ciepielowic). W roku 1891 ewangelicy zaczęli sami budować kościół. Było ich wtedy 580 osób (390 z Karczowa i 190 z Dąbrowy). Później doszło jeszcze 73 wyznawców ze Skarbiszowa, 57 z Naroka i 32 osoby z Ciepielowic.

Od 1892 – 1937 nabożeństwa odprawiał pastor Müller, od 1937 do końca II wojny światowej pastor Johannes Petron, od 1952r. Stanisław Żwak, od 1990r. Marian Niemiec. Obecny pastor, mieszkaniec Brzegu Sławomir Fonfara w Karczowie działa od 200 roku .

Nabożeństwa odbywają sie w każdą druga i czwartą niedzielę miesiąca

Kościół miał w tych czasach swój chór ewangelicki.

W czasach powojennych kościół stracił wielu wiernych. Liczba zboru zmniejszyła się do 130 osób. W obecnych latach kościół ten jest filią parafii ewangelickiej w Brzegu. W 1991r. ewangelicy obchodzili 100 lecie kościoła.

 

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Przewiń do góry