O gminie

Zielona, dynamiczna, przyjazna inwestorom
 Gmina Dąbrowa

 

Gmina Dąbrowa położona jest przy węźle autostradowym  „Opole Zachód” w Prądach. Autostrada A4, która biegnie przez teren gminy stanowi jeden z największych korytarzy ruchu drogowego łączącego wschód z zachodem kraju. Gmina leży w bezpośrednim sąsiedztwie miasta wojewódzkiego Opola co podwyższa jej atrakcyjność oraz graniczy ze strefą ekonomiczną miasta: Opole-Wrzoski, której wielkość  wynosi 111 ha.
Usytuowana jest przy głównych szlakach komunikacyjnych województwa opolskiego. Przez teren gminy przebiegają drogi krajowe nr 94 i 46 relacji Opole-Wrocław oraz Opole-Nysa. Przez teren gminy przebiega również sieć dróg stanowiąca korytarz Transeuropejski Sieci Transportowej TENT-T, Bałtyk Adriatyk i korytarz towarowy Morze Północne-Bałtyk.

obraz 1.jpeg

Ze względu na położenie Gminy Dąbrowa oraz dostęp do głównych dróg krajowych oraz Autostrady A4 inwestorzy z sektora logistyki i usług transportowych będą mieli najlepsze warunki do rozwoju.

Przez teren gminy Dąbrowa przebiega linia kolejowa relacji Ukraina-Polska-Niemcy-Belgia. Warto zaznaczyć bliskość portów lotniczych we Wrocławiu i Katowicach.

patrycja 1 002.jpeg

Gmina Dąbrowa jest gminą rolniczą i turystyczną, cechuje ją bogactwo przyrodnicze jak i dogodne położenie komunikacyjne. Miejscowości Gminy Dąbrowa posiadają dobrą infrastrukturę techniczną i społeczną, co przyczynia się do ich ciągłego rozwoju.
Tereny inwestycyjne w Gminie Dąbrowa głownie przeznaczone są pod produkcję, usługi, składy i magazyny.

Gminę Dąbrowa tworzy 13 sołectw: Chróścina, Ciepielowice, Dąbrowa, Karczów, Lipowa, Mechnice, Narok, Niewodniki, Nowa Jamka, Prądy, Siedliska, Skarbiszów, Żelazna. Powierzchnia gminy to 113,60 km2 (dane za 2021 r.) Na koniec 2021 roku gminę Dąbrowa zamieszkiwało 8122 mieszkańców w tym 4138 kobiet oraz 3984 mężczyzn.

W promieniu 10 km od terenów inwestycyjnych Gminy Dąbrowa mieszka ok. 100.000 potencjalnych pracowników. Średnie wynagrodzenie w powiecie opolskim wynosi obecnie 6069 zł.

 

 

Opublikował(a): Katarzyna Dworczak
Data publikacji: 29-12-2022 16:33
Przewiń do góry