Program Czyste Powietrze

logo czyste pow.png

Zmiany Programu Priorytetowego Czyste Powietrze od 3 stycznia 2023 r. wchodzą nowe warunki – weź nawet do 136 200 zł
Weź dofinansowanie na ocieplenie domu i wymianę nieefektywnego źródła ogrzewania


Wyższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie to główne zmiany, które mają zachęcić Polaków do kompleksowej termomodernizacji wraz z wymianą źródła ciepła. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska wprowadza kolejną odsłonę programu „Czyste Powietrze”, która ma na celu zapewnić Beneficjentom programu wybór dogodnego źródła ogrzewania oraz spowoduje, że docelowo zmniejszą swoje rachunki na ogrzewanie.
W ramach wszystkich części Programu zwiększone zostały progi dochodowe kwalifikujące do uzyskania dofinansowania.
W Części 1) Programu – do 135 000 zł,
W Części 2) Programu – do 1 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
W Części 3) Programu – do 1 090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Nowa odsłona Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” wprowadza możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. W celu promowania termomodernizacji budynków jako metody na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych, umożliwiono złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie dla Beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła. Możliwe będzie wówczas wykonanie, na podstawie audytu energetycznego, zarówno częściowej jak i kompleksowej termomodernizacji budynku
pozwalającej na osiągnięcie określonych w Programie wskaźników zużycia energii po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. W nowej odsłonie programu VAT nie jest kosztem kwalifikowanym!!
Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku:
- do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok), lub
- o minimum 40%.

Nowa oferta programu gwarantuje dodatkowe dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1 200 zł, które jest kosztem kwalifikowanym, ale nie jest wliczane do limitu maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części PPCP.
Wraz z nowymi warunkami wprowadzono możliwość uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych ≤ 20 mg/m3 w przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu. Zmiany obejmują także eliminację od 1 lipca 2023 r., po zastosowaniu okresu przejściowego, możliwości dofinansowania w ramach Programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3.
W ramach oferty bankowej zmieni się termin kwalifikowalności kosztów realizowanego przedsięwzięcia oraz nastąpi zwiększenie kwoty kredytu objętej gwarancją bankową. W tym przypadku kwalifikowalność kosztów będzie możliwa dla kosztów poniesionych do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Program zostaje też uproszczony w zakresie procesu obsługi i rozliczeń.

czyste powietrze......png


1. Gminny Punkt Konsultacyjno - Informacyjny
a) Wymagane dokumenty  celu złożenia wniosku o dofinansowanie
2.
PDFDane statystyczne złożonych wniosków (248,55KB)

3. Potrzebne linki

 

Opublikował(a): Katarzyna Dworczak
Data publikacji: 15-11-2022 11:52
Przewiń do góry