Obchody Św.Marcina w Naroku

Do wielu imprez organizowanych w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku należą obchody Święta Marcina, które dzięki włączeniu się miejscowych organizacji oraz przedszkola jest bardzo uroczystą imprezą. W ramach przygotowań do tego święta uczniowie  na zajęciach Koła Regionalnego oraz  lekcjach języka niemieckiego realizowali zajęcia projektowe, których głównym celem jest kultywowanie i poznawanie tradycji oraz legend i podań związanych z postacią Świętego Marcina. Uczniowie przygotowywali plakaty  informacyjne, barwne lampiony oraz elementy dekoracyjne. Mimo listopadowej ponurej i nostalgicznej aury w szkole zapanowała radosna atmosfera. W klasach wśród barwnych papierów, piór i rozsypanej mąki powstawały prawdziwe cudeńka. Największą atrakcją okazało się jednak  pieczenie rogali oraz gąsek marcinowych, których zapachy rozchodziły się po całej szkole. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość wykazania się swoją aktywnością i kreatywnością. 

11 listopada podczas nabożeństwa prowadzonego przez proboszcza parafii Narok ks. Witolda Walusiaka uczniowie przedstawili dwujęzyczny program artystyczny opracowany przez nauczyciela języka niemieckiego Marię Sikora.

Głównym przesłaniem występu było przybliżenie postaci wielkiego świętego wrażliwego na biedę i krzywdę ludzką. Później nastąpiło poświęcenie tradycyjnych rogali marcinowych nadziewanych białym makiem i pachnących  smażoną pomarańczą oraz barwnych lampionów przyniesionych przez dzieci. Po nabożeństwie uczestnicy imprezy uformowali pochód, na czele którego podążał jeździec na koniu, przyodziany w czerwony płaszcz. Przemarsz ulicami wioski zakończył się ogniskiem na placu szkolnym, gdzie czekał przygotowany ciepły poczęstunek . Nad bezpieczeństwem podczas przemarszu oraz przy ognisku czuwali strażacy z OSP w Naroku. Całej imprezie uroku dodała oprawa muzyczna nauczyciela muzyki Pana Marka Pobierowskiego , który przygrywał na akordeonie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania uroczystości i sprawili radość nie tylko dzieciom. Do zobaczenia na Święcie Marcina za rok.

Maria Sikora

 

 

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 15-11-2013 08:26
Przewiń do góry