Od środy (16 marca) obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego przybyli do Polski, będą mogli składać wnioski o nadanie numeru PESEL wzór formularza,
który należy złożyć w dowolnym urzędzie gminy w kraju celem nadania numeru PESEL.
Posiadanie tego numeru umożliwi skorzystanie m.in. z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Jednocześnie można uzyskać profil zaufany, który umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych przez Internet.
Obywatele Ukrainy, którzy ubiegają się o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie, będą mogli załatwić sprawę w Urzędzie Gminy Dąbrowa po wcześniejszym umówieniu wizyty: pod nr tel. 77 464 10 10 wew. 115.
Kto może uzyskać PESEL?
Każdy obywatel Ukrainy, który:
Co musisz przygotować?
Wnioski o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym dostępne będą w dowolnym urzędzie gminy. Organ gminy potwierdza tożsamość na podstawie dokumentu podróży, Karty Polaka lub innego dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego ustalenie tożsamości, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia, również dokumentu potwierdzającego urodzenie. Jeżeli obywatel Ukrainy nie posiada żadnego z w/w dokumentów, może złożyć oświadczenie o jego braku pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Dane, które należy wpisać we wniosku:
Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość)
Aby uzyskać profil zaufany, należy mieć: działający telefon komórkowy z numerem od polskiego operatora, którego jesteś wyłącznym użytkownikiem, adres e-mail, z którego korzystasz. Podczas składania wniosku zostaną pobrane odciski palców.
Co musisz zrobić?
Wypełniony wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami oraz zdjęciem należy złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy w kraju.
Urzędnik pobiera odciski palców. Dziecko do 12 roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie.
Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12 r.ż., nie pobiera się odcisków palców.