Powszechna Samoobrona Ludności

Informujemy mieszkańców Gminy Dąbrowa, iż na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania  skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 r., poz. 96), zostały zaktualizowane rodzaje sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych powszechnie  obowiązujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poniżej przedstawiamy ustalone wyżej wymienionym rozporządzeniem, aktualnie obowiązujące rodzaje sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych, sposoby ich ogłaszania oraz odwoływania, wykorzystywanych w sytuacji wystąpienia zagrożeń.

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z SYGNAŁAMI ALARMOWYMI ORAZ KOMUNIKATAMI OSTRZEGAWCZYMI I PRZEKAŻ INNYM!!!

JM_sygnały.jpeg

JM_sygnały.jpeg

 


 

W związku z ostrzeżeniem meteorologicznym wydanym przez Biuro Prognoz Meteorologicznym we Wrocławiu dotyczącym upałów - zagrożenie II stopnia w okresie od 26 lipca do 29 lipca 2013 r. przekazujemy informacje jak należy postępować w przypadku wystąpienia tego zagrożenia.

UPAŁ
Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny. Aby móc skutecznie zapobiegać podobnym przypadkom, poznaj objawy i bądź gotów do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach. Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania.

OPARZENIE SŁONECZNE
Oparzenie słoneczne objawia się zaczerwienieniem i bolesnością skóry, możliwe jest swędzenie, gorączka, ból głowy. Pierwsza pomoc: weź chłodny prysznic, użyj mydła, aby usunąć olejki (kremy). Miejsca oparzone polewaj dużą ilością zimnej wody. Jeśli na skórze wystąpią pęcherze, zrób suchy, sterylny opatrunek i skorzystaj z pomocy medycznej.

 

Przegrzanie objawia się osłabieniem, zawrotami głowy, występuje nadmierne pragnienie, nudności i wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza nóg i brzucha), utrata przytomności.

Pierwsza pomoc: połóż poszkodowaną osobę w chłodnym miejscu (nogi unieś na wysokości 20-30 cm). Poluzuj ubranie. Użyj zimnej mokrej tkaniny jako okładu do obniżenia temperatury ciała. Podawaj wodę z solą do picia małymi łykami. Jeśli wystąpią nudności, odstaw wodę. Jeśli wystąpią wymioty, szukaj natychmiastowej pomocy medycznej. W przypadku utraty przytomności przy wyczuwalnym oddechu i tętnie, ułóż poszkodowanego na boku.

Bądź przygotowany na wystąpienie gwałtownego ocieplenia!

• Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń, stosując żaluzje w drzwiach i oknach.

• Rozważ utrzymanie w użyciu zewnętrznych okiennic przez cały rok.

Zewnętrzne okiennice latem nie dopuszczają ciepła do wnętrza domu, natomiast utrzymują ciepło w domu zimą. Sprawdź  przewody urządzeń klimatyzacyjnych, czy są właściwie izolowane i szczelne.

• Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów ludzie mają skłonności do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.

• Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.

• Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.

• Regularnie pij duże ilości wody mineralnej. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące naniskowodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.

• Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.

• Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

• Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.

• Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności.

• Unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tryb życia.  Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. Osoby z grupywysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach.

Stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza.

• Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe - przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.

Podczas suszy

Zmniejsz zużycie wody.

Podlewanie trawników i mycie samochodów marnotrawi wodę.

Gdzie tylko możliwe, używaj wielokrotnie tej samej wody.

RCB_BEZP_burza.jpeg

RCB_BEZP_UPALY_1.jpeg

RCB_BEZP_WODA-POPR.png

RCB_wichury2OK.jpeg


 

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 19-07-2013 09:10
Przewiń do góry