Ważny Komunikat dla Mieszkańców - Nie otwierajmy tych wiadomości

Do pracowników i mieszkańców naszej gminy od kilku dni  trafiają SMS-y o paczkach, które nie mają żadnego związku z autentycznymi powiadomieniami poczty czy firm kurierskich. To fala oszustw, w ramach których ktoś próbuje zmusić odbiorcę do pobrania fałszywych plików bankowych  o otrzymanych w SMS-ach z różnego rodzaju komunikatami dotyczącymi paczek. W ramach jednej fali oszustwa, mamy do czynienia z przynajmniej kilkoma rodzajami wiadomości, w których ktoś deklaruje, że dostawa została opóźniona, nie udało się jej zrealizować lub klient ma "ostatnią szansę", by odebrać przesyłkę.

Wszystkie te fałszywe SMS-y łączy jednak wspólny mianownik - spreparowany link do fałszywej strony, na której odbiorca teoretycznie ma rozwiązać swój problem. - w praktyce można w ten sposób pobrać na smartfon fałszywe pliki bankowe. Później kradzież pieniędzy z konta ofiary to tylko formalność.

W dobie popularności zakupów internetowych i w okresie przedświątecznym takie oszustwo może być zaskakująco skuteczne. Z pewnością wiele osób w tym czy innym momencie coś zamówiło i czeka na dostawę. Przez nieuwagę i machinalne działanie można uwierzyć w treść podobnego SMS-a, a przez to narazić się na kłopoty. Najlepiej więc usunąć podobne wiadomości z telefonu, by  nie kliknąć przypadkiem linku.
Jeśli ofiara nie zorientowała się, że ma do czynienia z fałszywym SMS-em i odwiedziła spreparowaną stronę, samo jej przeczytanie najpewniej nie zaszkodziło smartfonowi i oszczędnościom. Jeżeli jednak cała operacja zakończyła się uzupełnieniem formularza z danymi logowania do banku celem dopłaty do przesyłki lub pobraniem jakiejś aplikacji, warto działać szybko, kontaktując się z bankiem w sprawie konta i w razie potrzeby z policją.

 

                                                                                           URZĄD GMINY DĄBROWA

 

 

 

Opublikował(a): Katarzyna Dworczak
Data publikacji: 08-12-2021 14:54
Przewiń do góry