Lengede (Niemcy)

29 grudnia 2005 roku została podjęta uchwała w sprawie wyrażenia woli nawiązania współpracy partnerskiej z gminą Lendege w Niemczech (Uchwała Nr XXXI/212/05 Rady Gminy Dąbrowa z dnia 29 grudnia 2005 r.).

Gmina Lengede leży w powiecie Peine - między stolicą landu Hannover na płn-zach, Hildesheim na zachodzie, Braunschweig i Wolfsburg na płn-wsch, oraz Salzgitter na płd. W zasięgu administracyjnym gminy wchodzi pięć miejscowości: Lengede, Barbecke, Broistedt, Klein Lafferde oraz Woltwiesche. Liczba ludności wynosi 13.128 (stan na dzień 1.12.2006r.).

 

Tutaj w pełnym tradycji, jak również zorientowanym na przyszłość centrum gospodarczym powstał Park Przedsiębiorców Lengede. Region słynący z hutnictwa i górnictwa nabrał znaczenia jako katalizator gospodarki w na styku wschodniej i zachodniej Europy. Transport i połączania do najbliższych miast są doskonałe.

Niezwykłą atrakcją dla szukających odpoczynku jest tzw Seilbahnberg (157m), który jako sztuczne, zrekultywowane wzniesienie odznacza się wśród równinnego terenu. Otoczony jest tzw. Bergbaupark ogromnym zielonym terenem. Teren oferuje wiele możliwości zagospodarowania wolnego czasu, np. spacery, miejsca do grillowania, place zabaw, platformy obserwacyjne. Podczas weekendów, przy dobrej pogodzie przez tereny zielone jeździ kolejka.

W czasie wędrówek po sąsiadujących "Lengeder Teiche"( stawach) można odkryć na terenie prawie 200h parku krajobrazowego wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Strona internetowa gminy Lengede: www.lengede.de

Działania Wójta Gminy Dąbrowa i Rady Gminy Dąbrowa doprowadziły do wizyty delegacji z Niemiec w gminie Dąbrowa i podpisanie 1 kwietnia 2006r. aktu i umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Lengede a Gminą Dąbrowa.

Ogromna rolę w nawiązaniu kontaktów partnerskich miedzy gminami Dąbrowa i Lengede odegrał również Starosta Opolski Pan Henryk Lakwa. Więcej informacji >>

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Przewiń do góry