Informacja o sytuacji powodziowej na terenie gminy Dąbrowa

Z dnia 15.10.2020 r.
Fala wody na Odrze spłaszczona dzięki wypełnianiu zbiornika retencyjnego Racibórz. Rośnie jednak stan wody na terenie gminy, na Odrze i w małych ciekach. Prognoza na najbliższą dobę: wzrost poziomu wody do 650 cm na wodowskazie w Opolu (czyli o ok 0,8m od poziomu aktualnego) . W miejscowości Żelazna ulica Warszawska jest nieprzejezdna. Sporo wody w międzywalu. W dniu jutrzejszym (w godzinach rannych) Odra może osiągnąć prognozowany maksymalny stan 650 cm. Jeśli nie będzie przesiąków na wałach sytuacja będzie stabilna. Cały czas sytuacja jest monitorowana. W miejscowości Niewodniki, ,,Otok’’ międzywale wypełnione wodą, a z drugiej strony wylewa się woda z koryta ,,Potok Prószkowski’’. Monitorujemy stan wałów. W pogotowiu przygotowany został piasek i worki do napełniania. W dniu wczorajszym w Karczowie późnym popołudniem decyzją dowodzącego akcją Ochotniczych Straży Pożarnych i za zezwoleniem Nadleśnictwa został wykonany przekop na drodze leśnej udrażniający przepływ wody w stronę lasu. Obniża się stan na rzeczce Dożyna. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie wypompowuję wodę z zalanych dróg dojazdowych do posesji. Na ta chwilę ustępują lokalne podtopienia. W Naroku sytuacja jest stabilna.

Z dnia 16.10.2020 r.
Bieżąca sytuacja na ulicy Skarbiszowskiej w Naroku. Szacuje się przyrost wody 1.5 cm/2h. Droga zablokowana brak przejazdu na trasie Narok - Skarbiszów. Zalecany objazd przez Opole lub Skorogoszcz. Według informacji Powiatowego Centrum Zarządzana Kryzysowego w Opolu w chwili obecnej i przez dzień dzisiejszy przez Opole przechodzić będzie fala maksymalna na Odrze. Aktualny stan na wodowskazach w Opolu wynosi 582 cm, (stan alarmowy 600 cm). Cały czas monitorujemy sytuację.

Opublikował(a): Katarzyna Dworczak
Data publikacji: 16-10-2020 10:45