2 maja Święto Flagi

Dzień Flagi, jako święto obchodzony jest od 2004 roku 2 maja. Oficjalnie został wprowadzony na mocy ustawy 20 lutego 2004 roku. Wybór dnia pomiędzy "flagowymi" świętami 1 maja (Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym), nie jest przypadkowy, ponieważ idealnie odwołuje się do zwyczaju wywieszania biało-czerwonej, a także jest czasem, w którym towarzyszą nam refleksje o kartach historii Polski. Co roku tego dnia Polacy eksponują flagi wywieszając je w oknach, na balkonach czy przed swoimi domami. Społeczne zaangażowanie w obchody szczególnie widać poprzez udział w akcjach, które stają się coraz bardziej popularne już nawet wśród najmłodszych. Prace plastyczne, kolaże zdjęć czy tworzenie żywej flagi to tylko niektóre sposoby na uczczenie Biało-Czerwonej.
Czy wiecie, że…

Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn uważany w średniowieczu za najszlachetniejszy z kolorów. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego, którym był orzeł na czerwonej tarczy.

Biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, a czerwień odwagę i waleczność.

dzien flagi.jpeg

Opublikował(a): 
Data publikacji: 02-05-2020 09:50
Przewiń do góry