Uwaga na nieprawdziwe informacje i oszustów

Uwaga na fake newsy

Jak się nie dać nabrać i jak unikać fałszywych informacji.
Uwaga oszuści !!!!
Wraz z rozszerzającą się pandemią koronawirusa, rośnie liczba fakenewsów w sieci, które mogą powodować obawę w społeczeństwie. Ich twórcy podszywają się nie tylko pod rządowe strony, ale również pod media.
W czasie kryzysu bardzo łatwo można paść ofiarą oszustwa. Jeżeli informacja wzbudza silne reakcje emocjonalne, takie jak obawa, strach czy panika, powinniśmy od razu zastanowić się, czy jest to prawdziwe. Taka forma komunikatu sprzedaje się najszybciej, dlatego pojawiają się w sieci bardzo często. Uważajmy także na artykuły i internetowe wpisy. 
W ostatnim czasie najczęściej pojawiające się fakenewsy o koronawirusie to:
• w bankach zabraknie pieniędzy,
• wynaleziono szczepionkę na koronwirusa,
• granice miast na czas kwarantanny zostaną zamknięte, 
• w związku z koronawirusem w sklepach zabraknie produktów spożywczych,
• służby związane z ochroną zdrowia chodzą po domach i mierzą mieszkańcom temperaturę.
Każdy z nas może się samodzielnie próbować zabezpieczyć przed takimi fałszywymi wiadomościami. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, aby nie ulec manipulacji.
Sprawdzaj źródło informacji !!!
Informacje o koronawirusie znalezione w mediach społecznościowych, czy na forach internetowych należy weryfikować z oficjalnymi źródłami instytucji publicznych. Potwierdzone informacje o wirusie znajdziemy na stronach internetowych i oficjalnych profilach w mediach społecznościowych instytucji państwowych, takich jak Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny czy Narodowy Fundusz Zdrowia oraz organizacji międzynarodowych m.in. Światowej Organizacji Zdrowia.
Czytaj cały komunikat, nie tylko tytuły.
Nie należy czytać samych nagłówków, które mogą wywoływać silne emocje. Bez zapoznania się z dalszą treścią można wyciągnąć pochopne wnioski.
Sprawdzaj informacje w różnych źródłach.
Jeśli jakaś wiadomość budzi nasze podejrzenia lub pochodzi tylko z jednego źródła, można poszukać dodatkowych informacji używając przeglądarki internetowej, wykorzystując hasła lub słowa kluczowe.
W pędzie za bieżącymi wiadomościami na temat sytuacji epidemicznej nie można ulegać emocjom, zapominać o weryfikacji ich autentyczności. 
Nie należy samemu bezrefleksyjnie udostępniać każdej sensacyjnie brzmiącej wiadomości, bo możemy przyczynić się w ten sposób do nakręcania spirali błędnych informacji na temat koronawirusa.
Pojawiają się też oszuści, którzy chcą wykorzystać naszą naiwność, niewiedzę czy też strach. 
Podszywając się pod służby państwowe czy też sanitarne oferują usługi, szczególnie seniorom. Pamiętajmy nie wpuszczajmy nikogo obcego do domu. Nawet w obecnej sytuacji służby nie mogą działać bez naszego wyraźnego zgłoszenia problemu. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości zadzwońcie na policję.
Opublikował(a): 
Data publikacji: 19-03-2020 13:52
Przewiń do góry