Elektroniczne załatwianie spraw

ELEKTRONICZNE ZAŁATWIANIE SPRAW

Możliwość załatwienia spraw drogą elektroniczną

Zachęcamy do załatwiania spraw w Urzędzie Gminy Dąbrowa drogą elektroniczną z wykorzystaniem elektronicznej skrzynki podawczej na platformie ePUAP

platforma  ePUAP https://epuap.gov.pl

adres elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Gminy Dąbrowa  /y69foca544/SkrytkaESP

Wnioski o zasiłek rodzinny i dodatki ,,Becikowe”, ,,Kosiniakowe”, Fundusz alimentacyjny, 500 plus, 300 plus można złożyć elektronicznie wraz ze skanem dokumentów, niezbędnych do przyznania świadczenia za pośrednictwem portalu Emp@tia https://empatia.mpips.gov.pl/ lub w przypadku 500+ za pośrednictwem banku.

Profil zaufany lub Podpis kwalifikowany

Warunkiem korzystania z możliwości elektronicznego załatwiania spraw w urzędzie jest posiadanie Profilu Zaufanego albo Podpisu kwalifikowanego.

Profil zaufany  jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości  w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik podpisu odręcznego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym.

Wykorzystując profil zaufany można załatwić  sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań) drogą elektroniczną bez konieczności osobistego udania się do urzędu np. przez platformę ePUAP https://epuap.gov.pl lub portal Emp@tia https://empatia.mpips.gov.pl/.

Uzyskanie Profilu Zaufanego

Profil Zaufany można założyć i potwierdzić za pośrednictwem bankowości elektronicznej w następujących bankach:

Alior Bank, Envelo, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, Millennium Bank, Pekao S.A., PKO BP, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe.

Wniosek o nadanie Profilu Zaufanego można również wysłać za pośrednictwem strony https://pz.gov.pl.

W celu potwierdzenia tożsamości, należy udać się osobiście do Punktu Potwierdzającego Profil Zaufany. Należy zabrać ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport.

Wysyłanie dokumentów przez platformę  ePUAP

Aby wysłać dokument do Urzędu Gminy Dąbrowa drogą elektroniczną:

  1. Należy kliknąć na link  https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/profil-urzedu/y69foca544
  2. Nastąpi przekierowanie na platformę ePUAP.
  3. Należy kliknąć na przycisk Załatw sprawę.
  4. Nastąpi przekierowanie na stronę logowania, gdzie po zalogowaniu przez Profil zaufany pojawi się formularz, w którym można wpisać informację dla urzędu oraz załączyć dowolny dokument w formie załącznika.
  5. Przy wysyłaniu pisma należy pamiętać o elektronicznym podpisaniu informacji / pisma z wykorzystaniem funkcji Podpisz Podpisem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Wysyłanie wniosków przez portal EMP@TIA

Aby wysłać wniosek:

  1. Należy wejść na stronę https://empatia.mpips.gov.pl/
  2. Należy zalogować się lub utworzyć nowe konto w zakładce eWnioski.
  3. Po założeniu konta można korzystać z usług portalu logując się każdorazowo za pomocą Profilu Zaufanego lub Podpisu kwalifikowanego (bezpiecznego podpisu elektronicznego).

W przypadku pytań związanych ze składaniem wniosków drogą elektroniczną prosimy o kontakt telefoniczny :

Urząd Gminy Dąbrowa 77 464 10 10 wew. 105

Opublikował(a): 
Data publikacji: 17-03-2020 09:10
Przewiń do góry