Zamczysko IV

Miłośnicy poezji śpiewanej i piosenki turystycznej z całej Polski po raz czwarty przyjadą we wrześniu do Dąbrowy. W dniach 7- 8 września na scenie w parku zamkowym odbędą się IV Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną „ZAMCZYSKO”. Impreza jest znana w Polsce i ceniona przez miłośników twórczości spod znaku „krainy łagodności”. Niektórzy przemierzają setki kilometrów (!), by posłuchać swoich ulubieńców w Dąbrowie.

W tym roku gwiazdami będą Andrzej Sikorowski (Pod Budą), Jerzy Filar, zespół Czerwony Tulipan, Basia Stępniak-Wilk, Lubelska Federacja Bardów (między innymi Marek Andrzejewski i Jan Kondrak), Cisza Jak Ta i Piotr „Kuba” Kubowicz z Piwnicy Pod Baranami.

TEGOROCZNE GWIAZDY

Andrzej Sikorowski piosenkarz, kompozytor, gitarzysta, autor tekstów. Od 1977 w krakowskiej  grupie Pod Budą. Autor przebojów: Ballada o ciotce Matyldzie, Ballada o drugim brzegu, Bardzo smutna piosenka retro (znanej też jako Kap, kap – płyną łzy), Kraków, Piwna 7, Nie przenoście nam stolicy do Krakowa (w duecie z Grzegorzem Turanuem), Rozmowa przez ocean, To już było i Tokszoł. Jego piosenki wykonywali m.in. Maryla Rodowicz, Danuta Rinn i Grzegorz Turnau. Napisał muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. Dał ponad 4000 koncertów w kraju i w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Belgia, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania.

Czerwony Tulipan tworzy i śpiewa piosenki poetyckie i kabaretowe.  Współpracuje z "Kabaretową Sceną Trójki", gra koncerty w całej Polsce . Koncertował w EUROPIE, był z koncertami w USA i w Kanadzie.  Inicjuje koncerty oraz przeglądy i festiwale na terenie Warmii i Mazur .

Jerzy Filar kompozytor i wykonawca piosenek z nurtu piosenki poetyckiej, także autor tekstów i animator kultury. W 1975 roku współtworzył grupę Nasza Basia Kochana . Od początku lat 80. XX wieku występuje samodzielnie. W 1985 roku otrzymał I nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Współpracuje z Jackiem Cyganem.

Cisza Jak Ta - grupa muzyczna z Kołobrzegu  wykonująca poezję śpiewaną, sięgająca także do folku (zwłaszcza irlandzkiego) i rocka. Za teksty piosenek zespołowi "Cisza jak ta" służą wiersze poetów polskich dwudziestego wieku. Zespół w ciągu 9 lat istnienia zagrał ponad 200 koncertów w całym kraju.

Basia Stępniak–Wilk - śpiewająca autorka i kompozytorka, artystka kabaretowa. W 1995 roku zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i kabarecie Loch Camelot, w którym do dziś występuje.Kryształowy głos, ambitne, wpadające w ucho melodie i świetnie napisane teksty sprawiły, że piosenki - “Bombonierka” (śpiewana wraz z Grzegorzem Turnauem) i “Słodka chwila zmian”, a także “Futerko”, “Bossa nova z Augustowa” (duet z Andrzejem Poniedzielskim) i “Wiośnie nie!” (duet z Wojciechem Mannem) znalazły się na wysokich miejscach ogólnopolskich i lokalnych list przebojów

Chwila Nieuwagi funkcjonuje od 2008r. Początkowo duet gitarowo-wokalny (Martyna i Andrzej Czechowie) rozrósł się, najpierw do kwintetu, a następnie do sekstetu. Zespół tworzy muzykę z kręgu Krainy Łagodności, o czym świadczyć może ukazanie się utworu "A kiedy mi przyjdzie" na najnowszej składance "W Stronę Krainy Łagodności vol.2". Wpisuje się także w folklor górnośląski, sięgając do jego źródeł i wplatając jego motywy do swojej twórczości. Cechą rozpoznawalną zespołu jest głos wokalistki określany przez dziennikarzy muzycznych jako charyzmatyczny i hipnotyzujący.

zamczysko 2012 oficjal.jpeg

zamczysko_poezjaspiewana_logo_kol.jpeg

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 22-08-2012 15:07
Przewiń do góry