WIzyta delegacji z Lengede_2012

W dniach od 1 czerwca 2012 r. do 4 czerwca 2012 r. gościliśmy w Naszej Gminie delegację z Lengede w Niemczech – miasta partnerskiego, z którym współpracujemy już od 2005 r. Odwiedzili nas również przedstawiciele Gminy Dąbrowa z woj. kujawsko-pomorskiego, z którą planujemy podjąć współpracę.

Delegację w Urzędzie Gminy przywitał Wójt Marek Leja, Zastępca Wójta Erwin Marsolek, Sekreatrz Gminy Rudolf Szymainda oraz Przewodniczący Rady Gminy Piotr Wieczorek. Nastąpiło przedstawienie osób, po czym goście obejrzeli krótką prezentację na temat Naszej Gminy.

 

W sobotę, 2 czerwca, delegacja zwiedzała w Chróścinie Zespół Szkół, nowy plac zabaw wybudowany w ramach programu „Radosna Szkoła” oraz Park, w którym strażacy z Dąbrowy, Lengede i Ribemont, podczas obozu Młodzieżowych Drużyn Strażackich w lipcu 2011 r. , zbudowali Most Przyjaźni.

 

W Prądach mieli okazję zobaczyć  świetlicę, która podczas wizyty w 2008 r. dopiero zaczynała się budować. Następnie delegacja uczestniczyła w Festynie w Przedszkolu w Chróścinie.

 

Po południu delegacja gościła w Gimnazjum w Żelaznej, gdzie oglądała wystawę zdjęć prezentującą zniszczenia szkoły po powodzi z maja 2010 r. oraz stan obecny pomieszczeń -  po remoncie.

9.jpeg

Natomiast strażacy z OSP Żelazna przygotowali pokaz zdobywania ściany wspinaczkowej – na wspinaczkę skusił się nawet członek delegacji z Lengede. Strażacy opowiadali o swojej działalności, zawodach w których biorą udział i odnoszą sukcesy  - Żeńska Drużyna OSP Żelazna została w 2011 r. Wicemistrzyniami Polski w XIII Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pokazywali wozy bojowe wraz ze sprzętem.

 

Dzień zakończył się kolacją w Strażnicy w Sławicach, gdzie pożegnaliśmy delegację z Gminy Dąbrowa z woj. kujawsko-pomorskiego.

Niedzielę goście z Niemiec spędzili w Jura Parku w Krasiejowie, następnie obejrzeli w Świetlicy w Karczowie występ Zespołu Tańca Nowoczesnego „Aster” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji  w oraz zwiedzili Zamek w Dąbrowie.

Delegacja była pod dużym wrażeniem Gminnej Orkiestry Dętej, która mimo iż działa od 3 miesięcy, dała rewelacyjny występ w Świetlicy we Wrzoskach.

15.jpeg

W poniedziałek po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i podziękowaniach za gościnę , delegacja z Lengede wyruszyła w podróż powrotną do Niemiec.

17.jpeg

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 04-06-2012 14:01
Przewiń do góry