Oravskie Vesele ( Słowacja)

18 czerwca 2009 roku została podjęta uchwała w sprawie wyrażenia woli nawiązania współpracy partnerskiej z gminą Oravskie Vesel w Słowacji (Uchwała Nr XXVII/184/09 Rady Gminy Dąbrowa z dnia 18 czerwca 2009 r.).

orawskie wesele mapa.jpeg

Gmina Oravské Veselé leży na północy Słowacji w Veselovianskim Zagłębiu,w  powiecie Namestovo, w kraju żylińskim, w pięknej okolicy na wschodnich stokach Pilska. Wieś otoczona jest wzgórzami Karpat Zachodnich, najwyższym punktem jest góra Pilsko z wysokością 1557 metrów.

Powstanie miejscowości datowane jest na 1629 rok, a zamieszkuje ją 2836 osób (według stanu na dzień 31.12.2010 r.)

Jest tu szczególnie czyste powietrze, wspaniałe naturalne piękno, ale także wiele rzadkichi historycznych zabytków. Istnieje wiele możliwości do uprawiania turystyki pieszej, kolarstwo górskie, agroturystyka, jazda konna, wspinaczka, sporty wodne, żeglarstwo, windsurfing, wioślarstwo, i pływanie, rafting, wędkarstwo, łowiectwo, a zimą to głównie  narciarstwo.

Największym bogactwem naturalnym w otoczeniu wsi są lasy. W lasach dominuje świerk modrzew, jodły i sosny.O ogromnej wartości otaczającej przyrody świadczy również fakt, że obszar Pilsko został uznany za rezerwat przyrody.

W okolicy znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji -Orawski Zamek, zbudowany jako "gniazdo orła" na skale nad rzeką Orava. Dzisiaj kompleks zamkowy składa się z dolnego, średniego i górnego zamku, pałaców, fortyfikacji i wież. Zwiedzających zainteresuje połączenie trzech bram wejściowych z tunelem, pod którym znajdują się  podziemne korytarze.

 

Kolejną atrakcją turystyczną jest Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidów Orawy mierzący 1725 m. . Leży na granicy z Polską, w pobliżu wsi Orawskiej Polhora. Większość widoku z wierzchołka rozciąga się na terytorium Polski. Na szczycie góry została umieszczona tablica pamiątkowa z okazji wejścia papieża Jana Pawła II. Babia Góra stanowi narodowy rezerwat przyrody.

babia góra.jpeg

Strona internetowa gminy Oravskie Vesele : www.oravskevesele.sk

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Przewiń do góry