Obchody dnia św. Marcina

11 listopada jest tym dniem, w którym na ulicach wielu miejscowości spotykamy Marcina w czerwonym płaszczu, jadącego na koniu. Towarzyszy mu blask lampionów, dziecięcy gwar, zapach pieczonej gęsiny i słodkich rogalików.

Obchody dnia św. Marcina są wyrazem przywiązania do tradycji i lokalnych zwyczajów. Tym razem połączone zostaną z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowano je w trzech miejscowościach gminy Dąbrowa.

W niedzielę (11 listopada) o godz. 14.00 w kościele parafialnym w Chróścinie odbędzie się nabożeństwo ku czci św. Marcina i za Ojczyznę. Następnie procesja ze św. Marcinem przejdzie do parku dworskiego, gdzie przygotowana zostanie biesiada.

Tego samego dnia świętować będą mieszkańcy Naroka. Obchody rozpoczną się o godz. 17.00 w kościele parafialnym występem uczniów PSP w Naroku. Później nastąpi przemarsz z lampionami symbolizującymi poszukiwanie św. Marcina w ciemności. Nie zabraknie też degustacji pysznych rogali. Organizatorzy zapewnią również gorący poczęstunek oraz inne atrakcje przy ognisku na placu szkolnym.

W poniedziałek (12 listopada) o godz. 17.00 św. Marcin zawita do Żelaznej. Najpierw mieszkańcy obejrzą przedstawienie w kościele, a potem przejdą procesyjnie przejdą do remizy strażackiej. Tam odbędzie się biesiada. Będzie można także skosztować słodkich rogali.

Opublikował(a): 
Data publikacji: 09-11-2018 09:40
Przewiń do góry