Gminne święto plonów

Gospodarzem tegorocznych dożynek gminno-parafialnych było sołectwo Żelazna. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Miejscowość została pięknie przystrojona, przygotowano również program kulturalny, w którym każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. dziękczynną. Następnie barwny korowód przemierzył ulice wsi. Jego przejazd obserwowały tłumy mieszkańców. Atmosferę "święta plonów" czuć było niemal na każdym kroku. Przyczyniły się do tego choćby dekoracje posesji, które zachwycały starannością wykonania i pomysłowością.

Główna część imprezy odbyła się na boisku. Tam, zgodnie z ceremoniałem, starostowie dożynek Weronika i Józef Przybyłowie przekazali wójtowi Markowi Lei bochen chleba. Później przyszedł czas na część artystyczną. Dożynki utrzymane były w klimacie bawarskim, toteż nie brakowało strojów, piosenek i tańców, nawiązujących do tej tematyki. Na plenerowej scenie wystąpili między innymi: przedszkolaki z Żelaznej, młodzież z Naroka oraz młodzi instrumentaliści i wokaliści.

Rozstrzygnięto też gminne konkursy "Aktywna Wieś" i "Moja Zagroda". W pierwszym z nich nie udało się wyłonić zwycięzcy. W drugim triumfowali zaś Barbara i Józef Kotulowie z Żelaznej. Jurorzy wybrali także najpiękniejszą koronę żniwną. Pierwsze miejsce trafiło do sołectwa Narok. Najlepiej przystrojoną uznano natomiast posesję Małgorzaty i Marcina Szmolke.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna. Bawiono się do późnych godzin nocnych. Przyszłoroczne dożynki gminne zorganizuje sołectwo Prądy.

 

Opublikował(a): 
Data publikacji: 28-08-2018 09:04
Przewiń do góry