40-lecie Gminy Dąbrowa - reminiscencje odc.1

Jednym z elementów obchodów 40-lecia naszej Gminy było posadzenia czterdziestu dębów, tworzących aleję przy ulicy Zielonej w Dąbrowie oraz po jednym dębie w każdym sołectwie naszej Gminy. Pomysł takiego uczczenia zaproponował radny wsi Skarbiszów pan Robert Rutowicz. Realizacją pomysłu zajęli się Sołtys wsi Dąbrowa pani Elżbieta Mojzyk oraz inspektor ds. Ochrony Przyrody w Gminie Dąbrowa pan Marek Dzierżanowski, którzy nie tylko wybrali i przygotowali teren pod nasadzenia, ale również zadbali o wspaniałą oprawę w postaci postumentu z dębu wydobytego w żwirowni w Lewinie Brzeskim, tablicy pamiątkowej oraz buteleczek z certyfikatami, które zostały zakopane w korzeniach dębu. Dzięki wnioskowi przygotowanemu przez panią Inspektor Katarzynę Gołębiowską – Jarek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska otrzymaliśmy dofinansowanie do zakupu dębów.

Akcja sadzenia dębu poza tym jednym symbolicznym posadzonym w dniu 17 października odbyła się tydzień wcześniej pod kierownictwem Sołtys Elżbiety Mojzyk, Inspektora Marka Dzierżanowskiego, pani Jolanty Kubów – dyrektor biblioteki oraz dąbrowskich radnych Andrzeja Poślińskiego i Karola Widachy z wielką pomocą uczniów 3. klasy Gimnazjum w Dąbrowie, dąbrowskich strażaków. Dziękujemy również panu Marcinowi Krumowi za pomoc w przygotowaniu terenu.

Symbolicznego posadzenia dębu dokonali zaś Przewodniczący Rady Gminy prof. Piotr Wieczorek, Wójt Gminy Marek Leja, radny pomysłodawca Robert Rutowicz oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin. Natomiast we wszystkich miejscowościach swoje dęby posadzili sołtysi, radni i mieszkańcy danej wsi.

W alei 40 dębów każde drzewo ma swój numer i swojego patrona, a zostali nimi: 15 radnych Gminy, Sołtys i społeczność wsi Dąbrowa, Wójt Gminy, Zastępca Wójta, Sekretarz Gminy, Skarbnik Gminy, Pracownicy Urzędu Gminy, Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli z pracownikami, Kierownik OPS z pracownikami, Dyrektor GOKiR-u z pracownikami, Dyrektor Biblioteki Gminnej z pracownikami, nasze partnerskie Gminy z Niemiec, Słowacji, Czech, Ukrainy i  Dąbrowy (kujawsko-pomorskie) oraz 10 naszych placówek oświatowych.

Oto kilka zdjęć z tej uroczystości.

 


Data publikacji: 04-11-2015 10:10
Przewiń do góry