Leśne klimaty z pszczołą w roli głównej…

Ostatni dzień września w Publicznym Przedszkolu św. Franciszka w Naroku, upłynął w szczególnym nastroju i w miłym towarzystwie, bowiem tego dnia gościliśmy Pana Tadeusza Kota, emerytowanego leśniczego z Dąbrowy.

Z naszym gościem poznaliśmy się dużo wcześniej bowiem był przewodnikiem w oprowadzeniu nas po Rezerwacie Prądy i ukazał bogactwo Borów Niemodlińskich. Natomiast dzisiaj na specjalne zaproszenie Pani Dyrektor Gizeli Przybyła wziął udział w spotkaniu z Ekolubami i Ekoludkami w ramach realizacji projektu ekologicznego „Pszczoła… do Ciebie woła-Chroń Nas!”, a uzyskanego Grantu Partnerstwa Borów Niemodlińskich, programu „Działaj Lokalnie”. Spotkanie miało miejsce w przedszkolnej sali. Dzięki Jego wielkiej pasji, niemalże codziennego podpatrywania życia leśnych gromad, dużej ekspresji i doświadczenia,  dzieci mogły wyobrazić sobie i „usłyszeć” odgłosy rodziny dzików i oczekujących na pokarm głodnych dzięciołków... Najwięcej jednak czasu poświęcił na opowieść o pszczelej rodzinie. Dzieci miały okazję wzbogacić i  uporządkować swoją wiedzę na temat pszczół i roślin miododajnych. W zabawie ruchowej wraz z ekspertem m.in. odwiedziły pasiekę, zamieniły się w pszczeli rój, podziwiały piękno nawłoci, wrotyczy, krwawników, stokrotek i błękitnych cykorii. Pan leśniczy „przeniósł” wychowanków również na obrzeże lasu gdzie pszczoły zbierają miód z wrzosów, lip, akacji…, i wypełniają swoje barcie.

      Wszyscy potwierdzili swoje umiejętności i wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczo ekologicznej w tym znajomość grzybów (purchawki), segregacji materiału przyrodniczego, który  wykorzystują podczas zabaw artystycznych oraz wykazują empatię w kontakcie  z pszczołowatymi.

Spotkanie zostało zwieńczone pamiątkowym zdjęciem oraz wpisem do kroniki ekologicznej.

Podajemy słowa autora: „ (…) Róbmy wszystko by ratować pszczele rodziny za ich pracowitość(…)Tadeusz Kot„

 

Nie bądź obojętny na los pszczół…!

a dlaczego?

ponieważ „(…)praca nie męczy, nie boli, nie trudzi.

Maleńka (pszczoła)– nieśmiertelna wśród śmiertelnych ludzi”

(ks. J. Twardowski”Pszczoła”)

 

Pracuje i wytwarza…

Co?

Miód,

który „(…) wybawia od choroby i starości.

 


 

Do wszystkich i do każdego z osobna kierujemy zaproszenie na spotkanie  z Franciszkiem i pszczołą w klimacie słodkich,
miodowych smakołyków.

Rozpoczynamy  o godz. 9:30 dnia 3.10.2015 w ogrodzie przedszkolnym w wigilię wspomnienia 

w. Franciszka z Asyżu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 01-10-2015 19:37
Przewiń do góry