Bezpieczny Przedszkolak

DSC07216.jpegW roku szkolnym 2014/2015 nasze Przedszkole w Chróścinie przystąpiło do ogólnopolskiego programu dla wychowania przedszkolnego "BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE", pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, którego autorkami są: Agata Gabrysz oraz Aleksandra Baraniak.  Jest to ogólnopolski program dla wychowania przedszkolnego. Uczestnikami programu są dzieci w wieku od 3 do 6 lat, ale również rodzice, personel przedszkola, instytucje wspierające działalność przedszkola. Realizacja programu przewidziana jest na okres trzech lat, czyli cały okres pobytu dziecka w przedszkolu. Treści i zadania programu zawarte są w 4 częściach:

 1. ODPOWIEDZIALNY RODZIC
 2. WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
 3. BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE
 4. BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

 Zadania dla przedszkola to:

 • Przekazanie wiedzy o zdrowym stylu życia, ocenianie zachowań służących i zagrażających zdrowiu
 • Uczenie postępowania zgodnego z zasadami warunkującymi bezpieczeństwo
 • Wykorzystanie codziennych sytuacji do oceny i samooceny zachowania innych osób i swoich własnych 
 • Kształtowanie czynnych postaw wobec własnego zdrowia i zdrowia innych
 • Poznanie różnych postaw bohaterów literackich i filmowych oraz próby ich oceny

Głównym celem programu jest: Przestrzeganie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo. Cele szczegółowe programu to: 

 • poznanie najbliższego środowiska,
 • wdrażanie do przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa,
 • rozbudzanie zainteresowań bezpieczeństwem i kulturą ruchu drogowego,
 • doskonalenie orientacji przestrzennej, kształcenie spostrzegania wzrokowo - słuchowego i wyobraźni przestrzenno - czasowej, sprawności psychomotorycznej, uwagi, przewidywania następstw określonych skutków swoich działań,
 • kształtowanie umiejętności rozpoznawania sprzętu i przedmiotów bezpiecznych i niebezpiecznych  oraz umiejętności właściwego posługiwania się nimi,
 • kształtowanie pojęcia "obcy", uświadomienie dzieciom zagrożenia ze strony nieznajomych,
 • przekazanie podstawowych informacji na temat obchodzenia się z lekarstwami,
 • poznanie podstawowych zasad postępowania podczas zaistniałego niebezpieczeństwa (pożaru, wypadku drogowego itp.)
 • rozwijanie sprawności fizycznej,
 • wdrażanie do zdrowego trybu życia,
 • kształtowanie  czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych, wdrażanie dzieci do utrzymania ładu i porządku. 

Kilka zadań już udało nam się zrealizować. Wzięliśmy udział w Ogólnopolskich Dniach Bezpiecznych Przedszkoli. W ramach tego działania zorganizowany został konkurs pod tytułem „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Plakaty przygotowane przez dzieci wraz z rodzicami zdobiły tablice naszego przedszkolnego korytarza.. Innym zadaniem realizowanym w ramach programu Bezpieczne Przedszkole były działania dotyczące kształtowania prawidłowych nawyków higienicznych i dbania o własne zdrowie. W związku z tym odbyło się spotkanie edukacyjne z dziećmi, podczas którego dowiedziały się, jak prawidłowo szczotkować zęby. W tym celu też każde z nich otrzymało zestaw do dbania o higienę jamy ustnej. Podczas spotkania z rodzicami przyszła pani stomatolog zwracała szczególna uwagę na sposób żywienia dzieci, który nie pozostaje bez znaczenia, a wręcz przeciwnie ma ogromny wpływ na kondycję uzębienia.

W tym roku szkolnym zorganizowałyśmy spotkanie z przedstawicielami instytucji wspierającej działania przedszkola w zakresie bezpieczeństwa, gdyż odwiedzili nas policjanci z Wydziału Prewencji KMP w Opolu: sierż. szt. Mariola Lipińska i asp. szt. Maciej Kędra. Pan policjant z dużym poczuciem humoru i pełnym profesjonalizmem przekazał dzieciom najważniejsza informacje dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach, używania kamizelek odblaskowych, przypomniał o przewożeniu dzieci w fotelikach z zapiętymi pasami, o zakładaniu kasku na głowę podczas jazdy rowerem lub na rolkach. Wspólnie przypomnieliśmy sobie numery alarmowe: 997, 998, 999 i nauczyliśmy się krótkiej rymowanki dotyczącej numeru 112"jeden jeden dwa - bezpieczeństwo da". Wszystkie przedszkolaki zgodnym chórem obiecały naszym gościom, że ZAWSZE BĘDĄ OSTROŻNE NA DRODZE ! W zamian za obietnicę dzieci otrzymały książeczki "Bezpieczny Przedszkolak", pełne ważnych informacji oraz zadań, rebusów, krzyżówek do wspólnego rozwiązywania z rodzicami. Pani dyrektor podziękowała gościom za spotkanie z dziećmi a dzieci na pamiątkę wręczyły policjantom uśmiechnięte słoneczka. Na zakończenie spotkania dzieci mogły obejrzeć samochód policyjny i posłuchać sygnału z policyjnego wozu.

Staramy się wspólnie o otrzymanie Certyfikatu "Bezpiecznego Przedszkola", gdyż zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych nam dzieci jest dla nas priorytetem. Dlatego jeszcze wiele ciekawych, atrakcyjnych i pouczających spotkań przed nami.

Agnieszka Iwańska
Łucja Sawka

 

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 28-09-2015 10:35
Przewiń do góry