"NAROK na fali..."

Dożynki są uroczystym zwieńczeniem żniw, podsumowaniem całorocznego trudu rolnika i zajmują szczególne miejsce w tradycji oraz historii Naroka. To wielkie gospodarskie święto od zawsze jednoczyło wszystkich: gospodarzy, robotników rolnych, a także sadowników. Również dzisiaj podczas przygotowań jednoczy się i mobilizuje do pracy cała wieś, ponieważ dożynki są świętem nas wszystkich, bo wszyscy korzystamy z płodów ziemi.
            W tym roku podziękowanie za zebrane plony odbyło się pod hasłem: „Narok na fali-morskie opowieści”. Uroczyste świętowanie rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. św. Floriana, w trakcie której ks. prob. Witold Walusiak, zaznaczył jak duże znaczenie w naszym życiu odgrywa woda, bo przecież bez niej, nic by nie istniało. Następną częścią obchodów dożynkowych był barwny i liczny korowód, który wyruszył w rejs po krętych, spienionych falach naszej miejscowości.
            
Po dopłynięciu do portu,  którym okazało się boisko, wszyscy mieszkańcy Naroka, jak i licznie przybyli goście mogli poczuć morski klimat, którego namiastką była scenografia. Latarnia morska, okręt, łodzie, piaszczysta plaża, sieci rybackie, skrzynie pełne skarbów, zapach smażonych ryb, to wszystko przeniosło nas nad wielką wodę. Pierwsza część programu artystycznego była o tematyce marynarskiej, w którą wprowadziły nas „Naroczaki, odrzańskie wodniaki”, czyli podopieczni Publicznego Przedszkola. Następnie scenę opanowała miejscowa młodzież i ich marynarski taniec, a także duet muzyczny – Joanna i Agata. Zakończeniem marynarskiej żeglugi był, konkurs szybkiego szorowania pokładu, podczas którego Wójt Gminy Pan Marek Leja potwierdził swoje umiejętności przywódcze i doskonale sprawdził się w roli kapitana.

            Nieodłącznym elementem morskiej przygody są piraci, w których wcielili się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej i tym samym wprowadzili nas w kolejną, piracką część programu. W tej części mogliśmy posłuchać i obejrzeć występ piratów rodem z Karaibów, czyli mini spektakl w wykonaniu narockiej młodzieży. Motyw ze słynnego filmu o piratach, przybliżyła nam skrzypaczka Paulina oraz Gminna Orkiestra Dęta. Nie obeszło by się również bez zabaw i konkursów dla najmłodszych - poszukiwania ukrytego skarbu oraz łowienia rybek. Część artystyczną zakończyła piosenka pt. „Żegnaj lato Na rok”, odśpiewana wspólnie przez wszystkich artystów, organizatorów, mieszkańców i gości.
Całość zwieńczyła zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.

Sołtys i Rada Sołecka serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości.

Roksana Odziomek

 

 

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 17-09-2015 16:05
Przewiń do góry