Spotkania z książką

Bo w książkach można znaleźć wszystko.
Radość, mądrość i odpowiedzi na wiele pytań.

Książka może Wam coś doradzić, podsunąć pomysł.
Nauczy Was myśleć i rozumieć, pamiętać o rzeczach ważnych,
a głupstwa puszczać w niepamięć.
Radzić sobie i pomagać innym, śmiać się do łez i przez łzy…

K. Jerzykowska, W. Karwacki

 

Dzięki czytaniu człowiek może kształtować swoją osobowość i odnaleźć się w czasach potoku niekończących się informacji. Lektura tekstów może mieć dwojakie znaczenie: praktyczne lub estetyczne. W pierwszym przypadku mówimy o czytaniu dla zdobycia wiedzy o rzeczywistości. Drugi przypadek dotyczy czytania dla kształtowania postaw. By zwrócić uwagę na kwestie czytania i czytelnictwa, w dniach 26-29 maja 2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku zrealizowano autorski projekt p. J. Jakubiak i p. B. Kroka  pod hasłem Spotkania z książką, którego główne cele sprowadzały się do krzewienia idei czytania i integracji społeczności szkolnej.

Imprezę rozpoczęła prezentacja multimedialna, w której uczennice kl. VI wyjaśniły zebranym w sali dzieciom, co jest istotą czytania i w jaki sposób czytanie wpływa na jakość życia człowieka. W kolejnym dniu przeprowadzono międzyklasowe turnieje czytelnicze pt. Czy znasz swoje lektury?, w trakcie których uczniowie wykazali się wiedzą na temat lektur, autorów oraz swoją kreatywnością np. podczas przedstawiania wybranego fragmentu książki w formie pantomimy. 27 maja szkołę opanowały przechadzające się po korytarzach postacie bajkowe. Podczas tygodnia czytelniczego wyłoniono również mistrzów aktorskiego czytania, którzy wyróżnili się wspaniałą dykcją i interpretacją głosową tekstu. W piątek (29 maja) nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły czytali dzieciom fragmenty bajek i opowiadań.

W trakcie całego tygodnia uczniowie podczas przerw mogli przyglądać się wystawom poświęconym autorom, książkom oraz twórczości uczniów, a  także brać udział w słuchowiskach radiowych. Imprezie towarzyszyły konkursy plastyczne: Mój ulubiony bohater bajkowy – w klasach młodszych – oraz Plakat zachęcający do czytania – wśród starszych uczniów. Finałem przedsięwzięcia stała się noc filmowa dla uczniów kl. VI.

Serdecznie dziękujemy uczniom za aktywny udział w akcji oraz wspaniałą czytelniczą zabawę. Gratulujemy zwycięzcom konkursów. Mamy nadzieję, że zorganizowana przez nas akcja na stałe wpisze się w kalendarz imprez szkolnych.

 

Joanna Jakubiak
Błażej Krok

 

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 10-06-2015 12:21
Przewiń do góry