Chronimy kasztanowce w Siedliskach

Z inicjatywy Zarządu Koła Łowieckiego nr 4 „KNIEJA” w Opolu zs. w Siedliskach, przy wsparciu finansowym Wójta Gminy Dąbrowa i wydziału ds. ochrony przyrody Urzędu Gminy, przystąpiliśmy do walki ze szkodnikiem kasztanów rosnących przy ulicy Kasztanowej w Siedliskach.

Szrotówek  kasztanowcowiaczek to mały motylek, którego pierwsze dorosłe osobniki pojawiają się pod koniec kwietnia z poczwarek zimujących w ściółce - w opadłych liściach. Zapłodnienie samic odbywa się na pniu kasztanowców, a jaja składane są pojedynczo wzdłuż głównego unerwienia liści. Larwy pierwszego stadium wgryzają się do wnętrza blaszki liściowej, gdzie odbywa się ich dalszy rozwój. Żerowiska owada osiągają długość 3-4 cm, są łatwo rozpoznawalne po beżowo-brązowym zabarwieniu liści. Silnie opanowane liście opadają i cykl się powtarza. Najskuteczniejszą metodą zwalczania szkodnika jest grabienie i utylizacja opadłych liści oraz wyłapywanie pierwszego pokolenia owadów.

Na przełomie kwietnia i maja, członkowie Koła Łowieckiego wraz z mieszkańcami wioski zabezpieczyli pnie blisko 50 kasztanowców folią, która następnie została pomalowana specjalnym klejem. Na każdym pniu zawieszono po kilka koreczków nasączonych feromonem zwabiającym owady. Pojawiły się one w czasie ciepłej pogody na początku maja i od razu można było obserwować celowość wykonanej pracy, której efekt ocenimy jesienią.

Chcemy, aby ulica Kasztanowa była nie tylko aleją kasztanową z nazwy, ale by te piękne drzewa zachowały długą żywotność i cieszyły nasze  oczy zdrowymi liśćmi do późnej  jesieni.             
 

Marek Dzierżanowski

Kasztany.jpeg

Szrotówek.jpeg

 

Opublikował(a): Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Data publikacji: 22-05-2015 19:27
Przewiń do góry