Dziś jest: wtorek, 17-10-2017
Data publikacji: 03-09-2014 08:10 Opublikował: Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Parafia p.w. Św. Mikołaja w Żelaznej

Ks. Proboszcz Edmund Sachta

Parafia św. Mikołaja – rzymskokatolicka parafia, położona przy ulicy Opolskiej 29 w Żelaznej. Parafia należy do dekanatu Opole-Szczepanowice w diecezji opolskiej.

Parafia w Żelaznej powstała przed rokiem 1274, kiedy to potwierdzona jest po raz pierwszy w przekazie historycznym oraz potwierdzona w rejestrze świętopietrza w 1447 roku, należąc do archiprezbiteratu niemodlińskiego. Pierwsze wzmianki o kościele parafialnym pochodzą z 1274 roku, wielokrotnie był przebudowywany a obecny kształt kościoła pochodzi z 1928 roku, kiedy to został gruntownie wyremontowany i przebudowany.