Stanowcze NIE! dla zmiany granic Gminy Dąbrowa. 96 % przeciw proponowanej zmianie granic. Szczegóły konsultacji społecznych w aktualnościach i na stronach BIP

Dziś jest: piątek, 28-04-2017
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
Data publikacji: 03-09-2014 08:10 Opublikował: Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Parafia p.w. Św. Piotra i Pawła w Chróścinie

Bez tytułu.jpeg

Parafia p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chróścinie
Adres:
46-073 Chróścina
Kontakt:
strona: www.parafia.chroscina.eu

Ksiądz Proboszcz: Ks. Ryszard Wołowiec

HISTORIA KOŚCIOŁA
Istnieją dokumenty świadczące o istnieniu świątyni już w 1371 r. W 1417 nastąpiło zatwierdzenie fundacji ołtarza przez biskupa wrocławskiego Wacława Piastowicza. W latach 1792-1793, po pożarze, został odbudowany z wykorzystaniem starych murów i uzyskał obecny klasycystyczny wygląd. Kościół jest murowany z cegły, otynkowany i orientowany na wschód. Jego prezbiterium zbliżone jest do kwadratu i zamknięte prostą ścianą o ściętych narożach. Obok kościoła, od strony południowej, usytuowana jest gotycka dzwonnica o trzech kondygnacjach rozdzielonych odsadzkami. Zapewne zbudowano ją w wieku XV. Została odnowiona w wieku XX. Wykonano wtedy rekonstrukcję hełmu i schodów na górną kondygnację. Dzwonnica stanowi jednocześnie bramę wejściową na cmentarz i dziedziniec przykościelny. W dwóch dolnych kondygnacjach murowana jest głównie z rudy darniowej, a w trzeciej z cegły o układzie polskim. Wzniesiona została na rzucie kwadratu.
Kronika parafialna została założona przez Ks. Proboszcza Ryszarda Wołowca w której odtworzono jak najstarsze fakty dotyczące parafii.

PANORAMY

CHRÓŚCINA8.jpeg