Stanowcze NIE! dla zmiany granic Gminy Dąbrowa. 96 % przeciw proponowanej zmianie granic. Szczegóły konsultacji społecznych w aktualnościach i na stronach BIP       

Dziś jest: czwartek, 29-06-2017
Imieniny: Pawła, Piotra, Salomei
Data publikacji: 03-09-2014 08:10 Opublikował: Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Parafia p.w. Św. Piotra i Pawła w Chróścinie

http://parafia.chroscina.eu/

Bez tytułu.jpeg

 

Parafia p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chróścinie
Adres:
ul. Kościelna 2
46-073 Chróścina
Kontakt:
tel. (077) 464 02 52
strona: www.parafia.chroscina.eu

Ksiądz Proboszcz: Ks. Ryszard Wołowiec

 

HISTORIA KOŚCIOŁA
Istnieją dokumenty świadczące o istnieniu świątyni już w 1371 r. W 1417 nastąpiło zatwierdzenie fundacji ołtarza przez biskupa wrocławskiego Wacława Piastowicza. W latach 1792-1793, po pożarze, został odbudowany z wykorzystaniem starych murów i uzyskał obecny klasycystyczny wygląd. Kościół jest murowany z cegły, otynkowany i orientowany na wschód. Jego prezbiterium zbliżone jest do kwadratu i zamknięte prostą ścianą o ściętych narożach. Obok kościoła, od strony południowej, usytuowana jest gotycka dzwonnica o trzech kondygnacjach rozdzielonych odsadzkami. Zapewne zbudowano ją w wieku XV. Została odnowiona w wieku XX. Wykonano wtedy rekonstrukcję hełmu i schodów na górną kondygnację. Dzwonnica stanowi jednocześnie bramę wejściową na cmentarz i dziedziniec przykościelny. W dwóch dolnych kondygnacjach murowana jest głównie z rudy darniowej, a w trzeciej z cegły o układzie polskim. Wzniesiona została na rzucie kwadratu.
Kronika parafialna została założona przez Ks. Proboszcza Ryszarda Wołowca w której odtworzono jak najstarsze fakty dotyczące parafii.

ZDJĘCIA

 

 

PANORAMY

 

 

CHRÓŚCINA8.jpeg

Powrót do poprzedniej strony »