Klub Seniora w Dąbrowie już działa. Zapraszamy Seniorów na zajęcia    *  *  *   Program Maluch + - jest dofinansowanie, jest decyzja - budujemy żłobek w obiekcie po Gimnazjum w Żelaznej.

Dziś jest: sobota, 17-11-2018
Imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii

Żelazna

Prezentacja1.jpeg

Jak do nas trafić?

 Przeczytaj o wsi Żelazna na Wikipedii

Sołtys:

 Pani Gertruda LEDWIG - kadencja 14 czerwca 2015r. - 13 czerwca 2019r. 
.

Skład Rady Sołeckiej:

1.Anna LACH

2. Dorota BALDY

3. Józef PRZYBYŁA

4. Waldemar PRUDLIK

5. Józef WITTEK

 

Radny:

Waldemar PRUDLIK - kadencja 2014 - 2018r. 

 

 

Jeśli chciał(a)byś swoim wkładem ulepszyć wizerunek naszej strony napisz i dołącz do nas!

 

 • Położenie - Żelazna

  Wieś położona nad Odrą, oddalona 9 km na północny wschód od Opola. W pobliżu rzeki znajdują się liczne starorzecza - jedno z nich nazywane Jeziorem Czarnym używane jest zarówno przez mieszkańców wsi jak i odwiedzających jako kąpielisko oraz idealne miejsce do połowu ryb.

 • Szkoły Żelazna

  Poznaj historię szkoły podstawowej i gimnazjum w Żelaznej

 • Parafia Żelazna

  Z informacji, jakie spisał podczas wizyty w 1687 r. Marcin Teofil Stephetius, archidiakon opolski, wiadomo, że pod koniec XVII w. w Żelaznej był murowany kościół parafialny pw. św. Mikołaja Biskupa z nowo wybudowaną zakrystią i wieżą.

 • Organizacje - Żelazna

  Pierwszy chór, który prowadziła Aurelia Wenzel (jeszcze wtedy Libawska) uformował się w latach 80. Został utworzony w ekspresowym tempie z okazji 25-lecia kapłaństwa księdza proboszcza Pawła Kosmala.

  OSP Żelazna powstała w 1898 r. Zarządzał nią wtedy ówczesny sołtys. Do pożarów wyznaczał ludzi i wozy konne z beczkami.

 • Nazewnictwo miejsc - Żelazna

  W przeszłości życie wsi było w dużym stopniu uzależnione od kapryśnej rzeki Odry, która często i nieoczekiwanie występowała z brzegów, utrudniając tym samym uprawę pól, które wykorzystywano jedynie do wypasu bydła. Nad ówczesną Odrą szumiały zarośnięte knieje. Na istnienie tutaj przed ubiegłym stuleciem lasu wskazują pozostałości dzikich krzewów obok odnogi rzeki.

 • Dzieje najnowsze wsi Żelazna

  Toczące się działania wojenne spowodowały, że Żelazna przez trzy miesiące pozostawała w tzw. pasie przyfrontowym. Dlatego też, do maja 1945 r. była rządzona przez radziecką komendaturę wojenną i NKWD. Zajęli oni i splądrowali bogatsze gospodarstwa. Żelazna weszła w marcu 1945 r. do utworzonego właśnie województwa śląsko - dąbrowskiego.

Opublikował: Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Powrót do poprzedniej strony »