Tereny inwestycyjne w Gminie Dąbrowa: Węzeł Prądy, szczegóły na stronie internetowej    *  *  *    Stanowcze NIE! dla zmiany granic Gminy Dąbrowa. 96 % przeciw proponowanej zmianie granic. Szczegóły konsultacji społecznych w aktualnościach i na stronach BIP    *  *  *      

Dziś jest: czwartek, 18-01-2018
Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Data publikacji: 10-12-2013 14:49 Opublikował: Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Chróścina nagrodzona analizą urbanistyczną

Z uwagi na liczne osiągniecia Chróściny w ostatnich latach, z początkiem bieżącego roku Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi docenił starania i wytypował sołectwo do wykonania analizy zasobów kultury materialnej oraz projektu małej architektury wiejskiej przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. Prace polegały między innymi na wykonaniu analizy urbanistycznej uwzględniającej istniejące zagospodarowanie terenu, waloryzację przestrzenno-krajobrazową wsi oraz opracowaniu projektu koncepcyjnego zawierającego elementy małej architektury dla wybranego terenu.

Koszty prac sfinansowane zostały ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Pomocy Technicznej 2007-2013.
Przez kilka miesięcy trwały prace. Pracownicy naukowi i studenci przeprowadzali wizję lokalną, rozmowy z Liderami Wsi, sporządzali szkice, fotografowali i kreślili koncepcje przestrzenne.

5 grudnia 2013r. w pałacu w Pawłowicach Chróścinie została wręczona pełna dokumentacja.

Obszar projektowy to łąka znajdująca się w parku, prowadząca od ulicy Niemodlińskiej. Teren posiada powierzchnię około 1.3 hektara został podzielony na siedem okręgów które przeznaczone zostały dla szerokiej gamy osób w różnym wieku. Dwa są przeznaczone na miejsca do wypoczynku, posiadają altany oraz grill.  Z kolei następne dwa to : plac zabaw dla dzieci oraz siłownia na świeżym powietrzu. Jeden okrąg pozostawiony został jako wolna przestrzeń z kilkoma drzewami. Ostatni okrąg usytuowany jest w centralnej części terenu w którym mieści się amfiteatr w którym można organizować różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Zaprojektowano kilka miejsc parkingowych, kilka ponieważ w okolicy znajduje się już parking . Zaprojektowano ciągi piesze o szerokości 2 metrów z kostki granitowej, oraz ciągi rowerowe o szerokości 2 metrów z kostki brukowej.

Na projektowanej działce usytuowany jest tor do biegu z przeszkodami np. dla strażaków o długości 350m. Tor został zaprojektowany w kształcie węża Eskulapa. Przez środkową cześć węża przechodzi szeroki spacerniak przy którym znajdują się ławki do siedzenia. W półkolistych wnękach znajduje się skatepark, siłownia oraz plac zabaw.
W przyszłym roku z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Odnowa Wsi” Gmina Dąbrowa przeprowadzi  rewitalizację naszego parku z dwoma stawami. Park będzie stanie się wspaniałym miejscem do wypoczynku i wizytówką wsi.
W planach Liderów Wsi są obok tego jeszcze dwa duże zamierzenia. Jedna z nich to właśnie wyżej opisany plac rekreacyjny dla mieszkańców. Według projektu pracy jest wiele i na długie lata. Jednakże w drugiej połowie listopada Stowarzyszenie Miłośników Chróściny w ramach programu „Razem Możemy Więcej” ogłoszonego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, złożyło wniosek na dofinansowanie (grant) w na utworzenie siłowni zewnętrznej na wspomnianym terenie objętym opisem koncepcyjnym.

Nie potrafimy przewidzieć przyszłości, ale potrafimy kłaść podwaliny. Bo przyszłość jest czymś, co się buduje.

KGO

_DSC9432.jpeg

2 anal urban nowa a2.jpeg

3 rozplanowanieArte a3.jpeg

5 Wizualizacje a3.jpeg

 

 

Powrót do poprzedniej strony »