Dziś jest: czwartek, 17-08-2017
Imieniny: Anity, Elizy, Mirona
Data publikacji: 30-04-2013 14:20 Opublikował: Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Podpisanie Aktu Partnerstwa z Oravskim Veselem

W dniach 26-28 kwietnia delegacja z Gminy Dąbrowa gościła w partnerskiej Gminie ze Słowacji, Oravskim Veselu. Współpraca ze słowacką gminą trwa od czerwca 2010 r., kiedy to podpisany został Akt Partnerstwa. Samorządowcy z Oravskiego Vesela gościli u nas przed dwoma laty, teraz nastąpiła rewizyta.

Delegacja z Dąbrowy, na czele z wójtem Markiem Leją i przewodniczącym Rady Gminy prof. Piotrem Wieczorkiem, została przyjęta bardzo gościnnie. Słowacy bardzo chętnie opowiadali o specyfice swojej gminy. Oravskie Vesele (około 3 tysiące mieszkańców) ma jedną szkołę, do której uczęszcza blisko pół tysiąca uczniów. Obowiązuje tam podział na klasy I-IV i V-IX, a więc u naszych południowych sąsiadów nie ma gimnazjów. Jedno jest też przedszkole. Ku radości miejscowych, nie istnieje tam problem demograficzny, bowiem ostatnio mieszkańców nawet przybywało! Zapoznaliśmy się z budżetem Oravskiego Vesela, zasięgnęliśmy języka odnośnie spraw komunalnych. Gdy chodzi o "gorący" aktualnie u nas temat odpadów, samorządowcy ze Słowacji poinformowali nas, że mieszkańcy płacą tam za wywóz śmieci od osoby. Jak i my, dumni są nasi partnerzy ze swojej straży pożarnej, w której, tu ciekawostka, nadal jeździ m.in. polski samochód marki Star.

Tego rodzaju spotkania znakomicie wpływają nie tylko na rozwijanie wzajemnych więzi i przyjaźni, ale są również na wskroś edukacyjne. Warto bowiem wiedzieć, jak rządzą i radzą sobie z kłopotami w innych zakątkach nie tylko Polski, ale także poza jej granicami. Dobrych pomysłów nigdy dość i mamy nadzieję efektywnie realizować je także w naszej Gminie.