Dziś jest: środa, 18-10-2017
Imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza
Data publikacji: 16-11-2012 09:42 Opublikował: Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Dobiegła końca konserwacja rzeźby św. Jana Nepomucena w Chróścinie

Dzięki uzyskanej dotacji  ze środków Samorządu  Województwa Opolskiego i środków własnych Gminy można było przeprowadzić konserwację rzeźby Św. Jana Nepomucena  i kapliczki przydrożnej w Chróścinie.

Św. Jan Nepomucen jest patronem jezuitów, szczerej spowiedzi oraz orędownikiem podczas powodzi. Jest także patronem mostów. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.

Dnia  2 grudnia 2012 r.o godzinie 14.30 odbędzie się nabożeństwo w Kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Chróścinie, wraz poświęceniem odnowionej rzeźby Św. Jana Nepomucena.

Więcej na ten temat w grudniowym numerze gazetki Życie Gminy Dąbrowa.

Rzeźba i kapliczka dawniej

Rzeźba i kapliczka dziś