Oferta pracy w Urzędzie Gminy  *  *  * 24 grudnia 2018 roku Urząd Gminy Dąbrowa będzie nieczynny  *  *  *

Dziś jest: wtorek, 11-12-2018
Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Uroczysta 40-tka Parneterskiej Gminy Lengede_2012

1 lipca 1972 roku, w wyniku reformy administracyjnej, miejscowości Klein Lafferde i Lengede (należące do powiatu Paine) oraz miejscowości Barbecke, Broistedt i Woltwiesche (należące do powiatu Wolfenbuttel) zostały włączone do nowej Gminy Lengede. Ciekawostką jest fakt, że to mieszkańcy dobrowolnie chcieli nowej Gminy. Swoje 40-lecie Lengede obchodziło uroczyście. Razem z wszystkimi gminami partnerskimi, także z Dąbrową.

Z tej okazji na zaproszenie Burmistrza Gminy Lengede Hansa-Hermana Bassa udała się do Niemiec delegacja Gminy Dąbrowa, składająca się z Wójta Marka Lei, jego zastępcy Erwina Marsolka oraz wiceprzewodniczącego Rady Gminy Dąbrowa, Marka Wocki. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, 1 lipca, czyli dokładnie w 40. rocznicę powstania. Na obchody zaproszono także delegacje wszystkich pozostałych gmin partnerskich: z Austrii gminy Werfen, z Francji Ribemont  oraz ze Szwecji Alvesta. Podczas uroczystości obecni byli m.in. minister Landu Dolna Saksonia i Starosta tamtejszego Powiatu.

Gospodarze przedstawili dorobek 40-lecia funkcjonowania, a trochę się tego uzbierało. W przeszłości był to rejon skoncentrowany głównie na rolnictwie i górnictwie. Przez te dziesięciolecia powstał nowy budynek władz Gminy, nowe szkoły, przedszkola. Na przestrzeni dziesięcioleci w gminie przybyło około3 tysiące mieszkańców (z 10 tysięcy w 1972 roku do około 13 tysięcy obecnie), a w dzisiejszych czasach to bardzo dobra rekomendacja dla władz lokalnych. Przyszłościowo gmina skupia się m.in. właśnie na problemie demograficznym,  a także o różnego rodzaju sposobach wykorzystywania energii odnawialnej.

Warto słuchać i podglądać co robią inni, a okazji do dyskusji między przedstawicielami wszystkich innych gmin było sporo. Takie doświadczenia mogą się potem przydać także na naszym podwórku.

P1000114 Lengede 40 Jahre.jpeg

Data publikacji: 09-07-2012 10:54
Data modyfikacji:
 08-07-2014 09:12
Opublikował: Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Modyfikował: Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Powrót do poprzedniej strony »