Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie po raz ósmy organizuje Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO, które odbędą się w dniach 2-3 września 2016 r. W tym roku do występu na scenie w Dąbrowie zaprosiliśmy kolejnych wykonawców, wykonujących piosenkę autorską i poezję śpiewaną, a gwiazdami tegorocznego ZAMCZYSKA będą: Zespół Reprezentacyjny oraz Czerwony Tulipan. Oba zespoły od wielu lat goszczą na polskich scenach, a ich twórczość dokumentują liczne wydawnictwa fonograficzne. Tegoroczne Zamczysko będzie także wyjątkowe z innego powodu: na 10 zaproszonych wykonawców, jedynie Czerwony Tulipan gościł wcześniej w Dąbrowie, pozostali Artyści na scenie Zamczyska zagrają po raz pierwszy. Zamczysko będzie także okazją do zaprezentowania kolejnego opolskiego wykonawcy, a mianowicie Grzegorza Grunwalda, który w ostatnich miesiącach zbiera bardzo przychylne recenzje i zdobywa liczne nagrody na ogólnopolskich przeglądach poezji śpiewanej a także najmłodszej przedstawicielki nurtu poetyckiego w piosence Sylwii Janowskiej. Mimo młodego wieku, Sylwia jest lauretką kilku prestiżowych festiwali i przeglądów, a największym sukcesem w tym roku było zdobycie głównej nagrody na Festiwalu Paczkowie. Jej piosenka „Jestem” od kilku tygodni gości w czołowce „Łagodnej Listy Przebojów” Radia Aspekt.
W ciągu dwóch dni koncertów na dąbrowskiej scenie pojawiąniezwykle się ciekawi polscy wykonawcy nurtu poetyckiego, między innymi Kuba Blokesz, Leonard Luther, Anna Ciaszkiewicz, Jacek Stęszewski, Aga Kostencka z Andrzejem Marczyńskim czy zespoły Sklep z Ptasimi Piórami i CelticTree. Koncerty nie są biletowane.
Dąbrowskim Spotkaniom z Poezją Śpiewaną ZAMCZYSKO towarzyszą wydarzenia okolicznościowe, w tym przede wszystkim warsztaty muzyczne, prowadzone dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy warsztatów swoje umiejętności prezentują następnie na głównej scenie Festiwalu.
Organizatorami ZAMCZYSKA są: Gmina Dąbrowa, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie oraz Województwo Opolskie.
Głównymi Sponsorami tegorocznego ZAMCZYSKA są:
Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego w rejonie Opolszczyzny oraz Górnego i Dolnego Śląska. Ważną korzyścią dla gmin będą dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.
Ponadto gazociąg relacji Zdzieszowice-Wrocław będzie stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. (http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/krajowy-system-przesylowy/zdzieszowice-wroclaw/
Budowa gazociągu relacji Zdzieszowice-Wrocław planowana jest także do współfinansowania przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.
Sponsorzy:
Partnerami Imprezy są: